You are currently viewing Jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła?

System ogrzewania to kluczowy element wyposażenia budynku. Właściwa instalacja zapewnia komfort cieplny i poczucie bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rozwiązań dostarczających energię cieplną. Coraz bardziej popularnym systemem zarówno będącym głównym źródłem ciepła, jak i systemem uzupełniającym istniejące już centralne ogrzewanie jest pompa ciepła.  

Pompa ciepła – jak działa?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje naturalną energię cieplną magazynowaną w ziemi, wodzie oraz powietrzu. Sam mechanizm jest układem zamkniętym zawierającym czynnik roboczy, który poddawany jest szeregom przemian fizycznych.  

Zasada pracy pompy ciepła opiera się na zachodzących w urządzeniu różnych przemianach fizycznych. Wykorzystanie takich procesów, jak skraplanie, parowanie, rozprężanie czy sprężanie czyni z pompy ciepła system niezwykle skuteczny i, co bardzo ważne, w pełni ekologiczny. Działanie pompy ciepła zapewniane jest dzięki specjalnej sprężarce, która wykorzystuje niewielką ilość energii elektrycznej. 

Pompa ciepła swoim wyglądem podobna jest do lodówki lub niewielkiego kotła. W ogrzewaniu urządzenie wykorzystuje przemiany termodynamiczne. Polegają one na przepompowaniu ciepła ze źródeł o niższej temperaturze do ośrodka cieplejszego, to jest ze źródła dolnego do źródła górnego. Źródłem dolnym może być grunt, woda lub powietrze, natomiast źródłem górnym, do którego prowadzona jest energia cieplna, jest woda lub, zdecydowanie rzadziej, powietrze. Sama pompa nie jest źródłem ciepła, ale jego przekaźnikiem.  

Może Cię zainteresować: Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną, przez co są urządzeniami ekologicznymi oraz niezwykle wydajnymi. Ze względu na wykorzystanie dolnego źródła ciepła, wyróżnić można następujące rodzaje pomp ciepła: 

Pompa gruntowa

Źródłem ciepła w pompie gruntowej jest grunt. Urządzenie tego typu wykorzystywane jest do ogrzewania wody użytkowej, jak i zapewniania energii cieplnej w całym obiegu grzewczym. Pompy gruntowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem w Polsce. Są to systemy wysoce efektywne, idealnie sprawdzające się jako ogrzewanie uzupełniające. Co więcej, mogą one być także jednym źródłem ciepła w domu. Decydując się na instalacja pomp gruntowych należy jednak pamiętać, że wymiennik poziomy, do funkcjonowania na najwyższym poziomie, będzie wymagał dość dużej powierzchni działki. Natomiast instalacja wymienników pionowych wymaga wykonania odwiertów na głębokości około 100 metrów. 

Pompa wodna

Źródłem ciepła w pompie wodnej jest woda. Urządzenia te zasilane być mogą nie tylko energią elektryczną, ale także gazem oraz olejem. Pompy wodne często wykazują wyższą efektywność niż pompy gruntowe. Podobnie jak w przypadku pomp gruntowych, idealnie sprawdzą się on jako uzupełnienie systemów centralnego ogrzewania, jak i same będą w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię cieplną. Mankamentem pomp wodnych jest wysoki koszt ich instalacji.  

Pompa powietrzna

Źródłem ciepła w pompie powietrznej jest powietrze. Występują dwa rodzaje pomp powietrznych: 

  • pompa powietrze-powietrze, w której transport ciepła następuje do wewnątrz;
  • pompa powietrze-woda, w której transport powietrza następuje do zbiornika z gorącą wodą oraz do obiegu grzewczego.

Pompy powietrzne wymagają zaangażowania najniższych nakładów finansowych. Zastosowanie pompy powietrza wymaga także występowania innego źródła ogrzewania, gdyż ten system nie jest w stanie zapewnić wystarczającej energii cieplnej do ogrzewania całego domu przez cały sezon grzewczy, szczególnie w czasie dużych amplitud temperatur.  

Warto także wiedzieć, iż dostępne są również pompy hybrydowe, w których zastosowano różne kombinacje pozyskiwania energii cieplnej.  

Zastosowanie pomp ciepła

Pompy ciepła cieszą się bardzo dużą popularnością na zachodzie, gdzie często stanowią jedyne źródło energii cieplnej. Na terenie Polski można obserwować obecnie zwiększone zainteresowanie tego typu technologią. Pompa ciepła idealnie sprawdza się w ogrzewaniu budynków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych.  

W zależności od wyboru rodzaju pompy mogą one samodzielnie zapewniać energię cieplną lub skutecznie wspomagać istniejącą instalację centralnego ogrzewania. Pompy ciepła idealnie współpracują z kolektorami słonecznymi czy innymi systemami, jak na przykład kominki z płaczem wodnym, ogrzewanie podłogowe, czy kotły co. Instalacja pompy ciepła gwarantuje także spore oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Urządzenia te są w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego.  

Producenci pomp ciepła

Niezwykle wydajne są zestawy takich sprawdzonych i cenionych na świecie marek, jak Atlantic, Samsung, Panasonic, Junkres, czy Daikin Altherma. Decydując się na inwestycję w pompę ciepła warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i dobrać optymalne dla danego budynku rozwiązania, od rodzaju pompy ciepła po producenta urządzenia. Doświadczenie, profesjonalizm oraz sprawdzone urządzenia wiodących światowych producentów oferuje firma SmartEkoDom. Fachowi doradcy pomogą w wyborze najlepszych i dedykowanych pod klienta rozwiązań.

Dodaj komentarz