You are currently viewing Przyszłość fotowoltaiki – w jakim kierunku rozwija się trend na bycie eko

Przyszłość fotowoltaiki – w jakim kierunku rozwija się trend na bycie eko

Przyszłość fotowoltaiki – w jakim kierunku rozwija się trend na bycie eko?

Fotowoltaika od kilku lat cieszy się dużą popularnością w Polsce. Istnieje również duża świadomość dotycząca opłacalności instalacji. W efekcie prosumenci szukają nowych, jeszcze bardziej efektywnych rozwiązań pozwalających na montaż paneli na innych obiektach, niż domy. Bardzo często fotowoltaika łączona jest z pompami ciepła, dzięki czemu zyskuje się darmową energię do ich zasilania. W jakim kierunku rozwija się trend na bycie eko w Polsce oraz na świecie?

Fotowoltaika jako świetna inwestycja

Szacuje się, że fotowoltaika stanie się w najbliższych latach w Polsce głównym celem inwestycji w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Możliwe, że także w całej polskiej elektroenergetyce. Lata 2020-2021 mogą być bardzo intratne dla inwestorów i dostawców ogniw fotowoltaicznych, szczególnie ze względu na spadające koszty projektów oraz budowy i przyłączeń farm fotowoltaicznych.

W fotowoltaikę inwestują właściciele firm upatrując OZE jako sposób na zmniejszenie kosztów firmowych. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku lub na gruncie pozwala zasilić wiele urządzeń, w tym komputerów. Nadwyżka może zostać odsprzedana do sieci energetycznej, w oparciu o korzystny system rozliczeń. Opłacalnym rozwiązaniem jest również leasing fotowoltaiki, który nie wymaga wysokich nakładów początkowych. Bardzo często opłata wstępna oraz miesięczne raty leasingowe są w pełnej wysokości uwzględniane jako koszty firmowe. W rezultacie instalacja fotowoltaiczna zarabia na siebie poprzez leasing, ponieważ miesięczne oszczędności z tytułu produkcji zielonej energii pokrywają niemal całkowicie raty leasingowe.

Ze względu na prognozowane duże podwyżki cen energii elektrycznej dla firm w 2020 roku oraz niższe koszty instalacji paneli, coraz więcej osób rozważa montaż paneli fotowoltaicznych. Jeśli dodatkowo instalację połączy się z pompą ciepła, zyski mogą być ogromne. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej nie generuje kolejnych wydatków, ponieważ jest to system bezobsługowy. Ponadto obecność paneli może znacząco podnieść wartość nieruchomości.

Może Cię zainteresować: Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Rozwój fotowoltaiki – nowe technologie

Technologie stosowane w instalacjach fotowoltaicznych są stale rozwijane. Ciekawą nowością, która może stać się rewolucyjna, są dwustronne panele fotowoltaiczne. Dzięki takiej konstrukcji, instalacja ustawiona w odpowiednim miejscu oraz na właściwej wysokości może zwiększyć swoją wydajność nawet o 25% w porównaniu do klasycznych, jednostronnych paneli. Efekt ten jest możliwy, ponieważ wykorzystywane jest również światło odbijające się od podłoża. Dwustronne panele fotowoltaiczne mają ponadto szersze zastosowanie, i mogą być zamontowane na fasadach oraz zadaszeniach. Mogą też zastępować ogrodzenia oraz bariery dźwiękochłonne.

Prowadzone są badania nad ogniwami nowej generacji z użyciem parowskitów, które są elastyczne i częściowo transparentne. Naukowcy pracują też nad przełomową technologią drukowania elektrod w skali nano, dzięki czemu przezroczysta warstwa przewodząca mogłaby zostać użyta między innymi do produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych.

Trendem nadchodzących lat są moduły BIPV (ang. building integrated photovoltaics) przeznaczone do integracji z budynkiem, które mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych wykorzystywanych w pokryciach dachowych czy elewacji. Moduły BIPV mogą być dostosowane do architektury i stylu danego budynku. Występują w różnych grubościach i kształtach w zależności od wymagań projektanta. W efekcie możliwe jest zmniejszenie kosztów energii elektrycznej oraz zwiększenie atrakcyjności budynku.

Sprawdź również: Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika w Polsce i na świecie

Fotowoltaika w Polsce dynamicznie rozwija się począwszy od 2015 roku. Pod koniec 2017 liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych podłączona do systemu elektroenergetycznego wyniosła już 28 000. Wzrost instalacji wynika z zobowiązań międzynarodowych, jakie zostały przejęte przez Polskę w ramach Unii Europejskiej. Określają one, że udział OZE w zużyciu energii w 2020 roku wynosić ma 15%. Natomiast według danych z 2018 roku łączna moc z Odnawialnych Źródeł Energii wynosiła zaledwie kilka procent. Sytuacja ta powinna poprawić się w 2020 roku.

W przypadku rynków światowych prym wiodą kraje Azji i Pacyfiku, Europy i Ameryki Północnej. Ogromne farmy znajdują się w Chinach, Indiach, USA oraz Arabii Saudyjskiej, i potrafią zajmować powierzchnię kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych. Przyjmują także rozmaite kształty widoczne dobrze z lotu ptaka – na przykład głowy Myszki Miki. Fotowoltaika odgrywa dużą rolę również u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy w związku z rewolucją energetyczną zainwestowały ogromne sumy w fotowoltaikę, co pozwala im czerpać w ciepłych miesiącach energię stanowiącą 15% produkcji energii w całym kraju.

Współpraca pompy ciepła i fotowoltaiki

Współpraca pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, zarówno ze względów finansowych, jak też ekologicznych. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, ale ważna część urządzenia w postaci sprężarki, potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania około 20% energii elektrycznej, która może zostać pozyskana z paneli PV. Wśród pozostałych korzyści wynikających z takiego rozwiązania wymienić można zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, brak kosztów inwestycyjnych związanych z użytkowaniem kotłowni oraz magazynu opału czy finansowy wzrost wartości inwestycyjnej domu. Wybierając instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła zyskuje się indywidualny wkład w likwidację smogu i walkę z globalnym ociepleniem.

Przyszłość fotowoltaiki

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zestawy fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne, pojawiają się też na wielu obiektach, które do tej pory nie były używane do montażu paneli. Oprócz dachów domów wykorzystuje się na przykład wiaty instalowane na parkingach samochodowych. Rozwiązania tego typu stosuje się w obiektach, na których nie ma wystarczającej przestrzeni do zainstalowania generatora na miarę potrzeb użytkownika. Rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozwija, a optymistyczne scenariusze zakładają, że w 2040 roku PV stanowić ma 25% całości mocy zainstalowanej w Polsce.

Dodaj komentarz