Elementy systemu instalacji fotowoltaicznej

Elementy systemu instalacji fotowoltaicznej

Elementy systemu instalacji fotowoltaicznej obejmują wiele różnych modułów. To właśnie w modułach a konkretnie w ogniwach fotowoltaicznych dochodzi do produkcji energii elektrycznej o prądzie stałym.

 

Wyróżniamy różne rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne , polikrystaliczne i amorficzne.

 

Budowa modułu fotowoltaicznego została skonstruowana w taki sposób, aby zabezpieczyć ogniwa przed czynnikami atmosferycznymi. Hartowana szyba zabezpiecza przed deszczem oraz gradem, natomiast aluminiowa rama zapewnia sztywność i szczelność konstrukcji.

 

Inwerter

Wchodzi w skład systemu instalacji fotowoltaicznej i pełni w nim jedną z głównych ról. Funkcją inwertera jest zamiana prądu stałego DC na prąd zmienny AC, który zostanie wykorzystany przez nasze odbiorniki energii lub zostanie oddany do sieci. Stosując instalację off-grid lub hybrydową inwerter będzie ponadto spełniał funkcję regulacji ładowania akumulatorów oraz funkcję UPS-a. Inwertery można podzielić na jedno i trójfazowe.

Inwertery zostają dobrane w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji zamontowanej w budynku. Dostępne są inwertery, które posiadają funkcję podglądu aktualnie produkowanej energii przez zamontowaną instalację.

 

Przewody przyłączeniowe

Pełnią funkcję transportowania prądu stałego DC do inwertera. Przewody skonstruowane zostały w taki sposób, aby czynniki atmosferyczne nie miały na nie niszczącego wpływu. Główny nacisk położony jest na promieniowanie UV. Dla zwiększenia odporności oraz bezpieczeństwa w tego rodzaju przewodach stosowana jest podwójna izolacja.

Konstrukcja montażowa

Rodzaj konstrukcji bardzo często jest kwestią indywidualną, ponieważ wybór odpowiedniej konstrukcji uzależniony jest od wielu czynników. W pierwszej kolejności zależy on od tego, czy instalacja fotowoltaiczna będzie montowana na gruncie czy na dachu. Jeżeli moduły będą posadowione na gruncie, niezbędna będzie specjalna aluminiowa konstrukcja, na której zamontowane zostaną poszczególne moduły. Kolejną kwestią jest położenie dachu w kierunkach świata oraz kąt nachylenia dachu. Całość konstrukcji ma służyć jak najefektywniejszemu wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Przy doborze konstrukcji ważne jest również, aby przewidzieć odpowiedni rozstaw modułów. Jeżeli moduły będą tworzyły dla siebie cień spowoduje to zmniejszenie ilości produkowanej energii. Istnieje również możliwość maksymalizacji efektywności produkcji dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów sun-tracking. Niestety to rozwiązanie jak na dzień dzisiejszy jest kosztowniejsze.

Magazyn energii

W instalacji fotowoltaicznej off-grid lub hybrydowej, aby w pełni mogła spełniać swoją rolę,  niezbędne jest wyposażenie jej w zestaw akumulatorów. To w nich zostanie zgromadzona energia elektryczna wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne. Pojemność akumulatorów zależna jest od wielkości instalacji oraz przewidywanego  zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku akumulatorów ważny jest również poziom ich naładowania. Na całe szczęście zamontowany w inwerterze regulator ładowania automatycznie dba o to, by akumulator był w pełni naładowany oraz by jego żywotność była jak największa.