Montaż instalacji fotowoltaicznych firmy Fronius

Fronius najlepsze rozwiązania

Głównym celem firmy Fronius produkującej elementy systemów fotowoltaicznych jest uzyskanie możliwości korzystania z energii elektrycznej w całości wytworzonej ze Słońca w trakcie całej doby. Firma jest przekonana, że w przyszłości 100% wytwarzanej energii elektrycznej pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii i zapewni ona całodobowe pokrycie jej zapotrzebowania. Energia ta ma być wytwarzana w sposób inteligentny i ekonomiczny. Ma być ona gromadzona, dystrybuowana i zużywana z nie spotykalną dotąd wydajnością. Energia odnawialna pozyskiwana ze Słońca jest najbardziej niezależnym, efektywnym i najtańszym źródłem energii. To pozwoli na jej wytwarzanie w wystarczającej ilości dla każdego, wszędzie i w każdym czasie. Energia solarna odgrywa główną rolę w zestawie odnawialnych źródeł energii, które zasilą nas w trakcie całej doby. Powyższy cel zostanie osiągnięty w dużej mierze dzięki zastosowaniu technologii umożliwiającej magazynowanie tak wytworzonej energii.

Umiejętność magazynowania energii to technika, która fascynuje ludzi od dawna. Firma Fronius stworzyła w tej dziedzinie technologię, która jest jedyna w swoim rodzaju. Od ponad pół wieku przedsiębiorstwo bada, projektuje i produkuje systemy ładowania akumulatorów, które wyznaczają standardy przyszłości.

Falowniki

Praca z technologią fotowoltaiczną nigdy nie była tak prosta, jak to ma miejsce w przypadku nowej generacji falownikami SnapINverter firmy Fronius. Wywołują niesamowite wrażenie swoim designem i kompletem interfejsów komunikacyjnych, który w przypadku falowników Fronius – jest standardem. To sprawia, że montaż i uruchomienie, a także eksploatacja i serwis są niezwykle efektywne pod względem czasu i kosztów.
Aspekty techniczne poszczególnych modeli są doskonale przemyślane tak, aby spełnić wymagania systemów fotowoltaicznych dziś i w przyszłości. Gwarantuje to maksymalną elastyczność w projektowaniu instalacji i oznacza, że generacja falowników SnapINverter może być stosowana do wszystkich systemów fotowoltaicznych: od systemów dla domów jednorodzinnych, aż po instalacje fotowoltaiczne przemysłowe na dużą skalę.

Seria Fronius Primo, obejmująca klasy mocy od 3,0 do 8,2 kW, doskonale uzupełnia nową generację falowników Snap-INverter. Jednofazowe, beztransformatorowe urządzenie jest idealnym falownikiem do zastosowania w gospodarstwach domowych. Dzięki innowacyjnej technologii SuperFlex Design uzyskano maksymalną elastyczność w projektowaniu instalacji, podczas gdy system montażu instalacji SnapINverter oraz konserwacja są tak proste, jak to tylko możliwe. Seryjnie zintegrowany pakiet komunikacyjny z interfejsem WLAN, funkcją zarządzania energią, licznymi interfejsami i wieloma innymi cechami sprawia, że Fronius Primo jest bardzo „komunikatywny” w stosunku do swojego właściciela.

Trójfazowy falownik Fronius Eco dostępny w klasach mocy 25,0 i 27,0 kW optymalnie spełnia wymogi dużych instalacji. Dzięki niewielkiej masie i systemowi montażu SnapINverter, to beztransformatorowe urządzenie umożliwia prostą i szybką instalację wewnątrz budynku i na zewnątrz. Przy stopniu ochrony IP 66 falownik ten wytycza nowe standardy. Zastosowanie zintegrowanych gniazd bezpieczników modułów na obu biegunach i opcjonalnej ochrony przeciwprzepięciowej sprawia, że nie ma potrzeby używania skrzynek przyłączeniowych modułów.

Oferując kategorie mocy od 3.0 do 20.0 kW, beztransformatorowe urządzenia Fronius Symo to trójfazowe falowniki dla instalacji fotowoltaicznej każdej wielkości. Dzięki technologii SuperFlex Design, Fronius Symo jest doskonałym rozwiązaniem dla dachów o nieregularnym kształcie lub zorientowanych na różne strony świata. Standardowe wyposażenie w dostęp do internetu przez Wi-Fi lub Ethernet i łatwość integracji z komponentami innych firm sprawia, że Fronius Symo to jeden z najbardziej „komunikatywnych” przetwornic na rynku. Co więcej, wyposażony w interfejs dla inteligentnego licznika energii pozwala na dynamiczne zarządzanie wprowadzaniem energii do sieci i wyraźną wizualizację zużycia wyprodukowanej energii na potrzeby własne.

Fronius Galvo o klasach mocy od 1,5 do 3,1 kW jest idealny do zastosowania w gospodarstwach domowych — ze szczególnym uwzględnieniem instalacji do wytwarzania elektryczności na własne potrzeby. Zintegrowany przekaźnik zarządzania energią umożliwia maksymalizację udziału wyprodukowanej energii we własnym zużyciu. Fronius Galvo wyróżnia się także wieloma innymi cechami, czyniącymi go falownikiem, który w swojej klasie jest przydatną inwestycją na przyszłość: należy do nich np. zintegrowana funkcja rejestrowania danych, łatwe podłączenie do sieci Internet za pośrednictwem interfejsu WLAN oraz koncepcja kart rozszerzeń, pozwalająca na doposażanie urządzenia w dodatkowe funkcje.

Generacja falowników Fronius IG Plus jest kontynuacją sprawdzonej rodziny Fronius IG. Klasy mocy od 2,6 do 12 kW zapewniają możliwość zastosowania do instalacji o każdej możliwej wielkości. Przy maksymalnej sprawności rzędu 95,9% seria Fronius IG Plus uzyskuje jedną z najwyższych wartości wśród falowników z transformatorem.

Fronius Agilo wyznacza nowe standardy jako pierwszy falownik centralny w swojej klasie mocy, który może być w całości zainstalowany i poddawany konserwacji przez montera. Specjalne kółka przystosowane do dużych obciążeń, jego zwarta konstrukcja i możliwość wymiany podzespołów na miejscu montażu sprawiają, że Fronius Agilo to wyjątkowy produkt. Dzięki maksymalnej mocy wyjściowej, wynoszącej 75 kVA lub 100 kVA, Fronius Agilo nadaje się do zastosowania przede wszystkim w instalacjach przemysłowych.

 

Fronius Energy Package
Indywidualne rozwiązanie gromadzenia energii, zapewniające „Słońce przez 24 godziny”.

Wizja firmy Fronius „Słońce przez 24 godziny” prezentuje przyszłość zaopatrzenia w energię w następnych dekadach. Fronius Symo Hybrid to serce rozwiązania gromadzenia energii „Słońce przez 24 godziny” — Fronius Energy Package. Trójfazowy falownik, dostępny w klasie mocy od 3,0 do 5,0 kW, umożliwia gromadzenie w akumulatorze nadmiaru energii wygenerowanej przez instalację fotowoltaiczną. Rezultat: maksymalny udział zużycia energii na potrzeby własne i maksymalna niezależność od dostaw energii. W ten sposób nadmiar energii solarnej można wykorzystać w okresach, gdy tej energii jest mało lub też, gdy w ogóle nie jest wytwarzana. Dzięki funkcji zasilania awaryjnego gospodarstwo domowe może być optymalnie zasilane energią także w przypadku przerw w dostawie energii (ta funkcja będzie dostępna wraz z aktualizacją oprogramowania od połowy 2016 roku). Idealna konfiguracja i wizualizacja instalacji jest możliwa za pośrednictwem zintegrowanego serwera www z interfejsem graficznym, zarówno przez WLAN, jak i Ethernet. Ładowanie akumulatora bezpośrednio od strony DC instalacji PV (ang. DC-coupling) zapewnia także maksymalny współczynnik sprawności całej instalacji.

 

Monitorowanie systemu

Rejestracja danych (datalogging)

 

Interfejs pomiędzy falownikiem a komputerem PC.
Produkty firmy Fronius służące do rejestracji danych pozwalają zapisać kluczowe dane systemu PV tak, aby mogły być łatwo analizowane i przeglądane. Rejestratory danych tworzą zatem interfejs do komputera PC lub Internetu.

Fronius Datamanager 2.0
Zintegrowany rejestrator danych WLAN do każdego zastosowania

 

Fronius Datamanager to centrala komunikacyjna falowników Fronius do zastosowań każdego rodzaju.* Dzięki połączeniu internetowemu przez interfejs LAN lub WLAN, urządzenie Fronius Datamanager przesyła dane instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio do portalu online Fronius Solar.web, który zapewnia pełną kontrolę nad pracą instalacji w dowolnym czasie.Fronius Datamanager po raz pierwszy umożliwia bezpośrednie połączenie falowników z siecią Internet za pośrednictwem interfejsu WLAN.

Optymalne monitorowanie pracy instalacji i konfiguracja urządzenia Fronius Datamanager są możliwe dzięki własnej stronie www na zintegrowanym w urządzeniu serwerze internetowym. Dzięki zintegrowanym interfejsom Modbus RTU SunSpec, Modbus TCP SunSpec oraz Fronius Solar API (JSON, dla wartości rzeczywistych) możliwe jest bardzo łatwe włączenie falowników Fronius do rozwiązań innych producentów, i korzystanie z nich równolegle do Fronius Solar.web

Wyświetlanie, analiza i archiwizacja danych systemu PV

 

Z internetowym narzędziem do monitorowania systemów PV, dane i wykresy dostępne są w dowolnym momencie: na komputerze w biurze, na smartfonie, gdy jesteś w podróży, lub na tablecie w domu. Inteligentne funkcje analityczne są gwarancją zapobiegania utratom uzysków. Fronius oferuje również atrakcyjne rozwiązania dla lokalnych prezentacji danych.

Jeden adres www do konfiguracji, monitorowania, analizy i wizualizacji systemów fotowoltaicznych

 

Darmowy portal Fronius Solar.web oferuje szybkie i łatwe monitorowanie, analizowanie i porównywanie systemów fotowoltaicznych. Bieżące dane systemu prezentowane w czytelny sposób można uzyskać w każdej chwili: portal jest przyjazny dla użytkownika i łatwy w użyciu, z szeroką gamą funkcji służących do analizy.

Fronius Solar.web App
Wygodna aplikacja do łatwego przeglądania danych systemu PV

 

Fronius Solar.web App jest mobilną wersją serwisu internetowego. Wystarczy zainstalować aplikację na iPhone, iPod touch, iPad, tablecie, smartfonie Android lub smartfonie Windows, aby mieć podgląd na działanie Twojego systemu PV pod ręką. Mogą być wyświetlane zarówno bieżące dane produkcyjne systemu, jak i wartości historycznych. Sprawdź aplikację w trybie demo Fronius, aby zapoznać się jej możliwościami. Dzięki kreatorowi konfiguracji, rejestrujacja systemu PV na portalu Fronius Solar.web jest prosta i intuicyjna, podobnie jak posługiwanie  się samą aplikacją.