Folia grzewcza Thermofol

O marce TERMOFOL

Termofol to producent oferujący wysokiej jakości urządzenia grzewcze – folie oraz maty grzewcze, termoregulatory, folie pod lustro, panele na podczerwień oraz instalacje fotowoltaiczne.

To firma stawiającą na innowacyjne rozwiązania a na każdym poziomie funkcjonowania firmy kierujeąca się zadowoleniem swoich Klientów. Produkty firmy dostępne są w 12 krajach Europy a sieć naszych instalatorów to ponad 600 jednostek.

FOLIA GRZEWCZA – nowoczesna metoda ogrzewania

 

Folie grzewcze to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania. Proces emisji ciepła działa na zasadzie promieniowania podczerwonego, dzięki czemu ogrzewanie jest bardziej wydajne. Folia grzejna to w rzeczywistości elastyczny grzejnik. Wykonana jest z wysokiej jakości węgla o konkretnych właściwościach oraz masy aluminiowej. Poszczególne materiały nakładane są warstwowo za pomocą innowacyjnego rozwiązania kojarzonego z drukowaniem. Właśnie te warstwy odpowiadają za emisję promieni podczerwonych.

Bazę folii grzejnej podłogowej stanowi folia PET. Charakteryzuje się sporą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Dodatkowo wykazuje się sporą izolacyjnością i ognioodpornością, dzięki czemu cały system jest bardzo bezpieczny. Folia grzejna zasilana jest za pomocą miedzianej taśmy, która podłączona zostanie do sieci elektrycznej na stałe. Sterowanie tym sposobem ogrzewania odbywa się za pomocą panelu wbudowanego w ścianę.

Czym od tradycyjnego ogrzewania różni się folia grzewcza? Podczerwień nie ogrzewa powietrza, jak ma to miejsce w standardowych konwektorowych systemach. Promienie podczerwone nagrzewają konkretne przedmioty, na które są emitowane. Jeśli umieszczona zostanie folia grzewcza pod panele, wówczas nagrzane zostaną elementy wykończenia podłogi. W związku z tym bardzo zasadna jest także folia grzewcza sufitowa, umieszczana na suficie pod warstwą płyt gipsowych. W odróżnieniu od innych systemów, promienie cieplne w pierwszej kolejności emitowane są w stronę pomieszczenia, a nie unoszą się w górę.

Zastosowanie folii grzewczych w budynkach
inne zastosowanie folii grzewczej

 

Niewielka grubość i łatwość zasilania prądem elektrycznym sprawiają, że trudno znaleźć obszar, w którym nie sprawdziłaby się folia grzewcza. Opinie od użytkowników potwierdzają ogromne możliwości, jakie daje to rozwiązanie. Nie potrzeba projektować sieci centralnego ogrzewania i montować kotła grzewczego. Często nawet sieć elektryczna nie jest potrzebna, o czym świadczy zasilana akumulatorem folia grzewcza 12V.

Folia grzewcza na podczerwień może być stosowana jako ogrzewanie wspomagające sieci konwektorowe. Wówczas można umieścić te grzejniki jedynie w wybranych miejscach szczególnie narażonych na wychłodzenie. Ten nowoczesny sposób może stanowić także samodzielne ogrzewanie, jeśli odpowiednio dobrana zostanie folia grzewcza. Cena całkowita takiej instalacji często może być znacznie niższa niż budowa sieci grzewczej i inwestycja w kocioł na paliwo stałe.

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w większości budynków jest folia grzewcza podłogowa. Ten sposób ogrzewania może być wykorzystywany w budynkach mieszkalnych, biurach lub obiektach użytkowych. Folia grzewcza pod panelami sprawi, że będą one ciepłe w dotyku. Umożliwi to poruszanie się po pomieszczeniach boso, ułatwi zabawę z dzieckiem na podłodze i wpłynie na odczuwanie ciepła w całym pomieszczeniu.

Folia grzejna podłogowa dobrze sprawdza się szczególnie w miejscach, gdzie nie ma zabudowy stałej i mamy do dyspozycji obszerną pustą przestrzeń. Jednak nie we wszystkich budynkach istnieją takie warunki. Ciekawym rozwiązaniem jest folia grzewcza sufitowa. Polega ona na umieszczeniu systemu pod stropem sufitu. Instalacja przebiega dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w czasie układania folii grzewczej na podłodze. Warstwa ogrzewana przykrywana jest najczęściej płytami gipsowymi. Osoby sceptyczne mówią o obawach, czy pomieszczenie będzie wystarczająco ciepłe, jeśli na suficie zamontowane zostaną folie grzewcze. Opinie ekspertów i użytkowników potwierdzają jednak, że dzięki promieniom podczerwonym nagrzane zostanie pomieszczenie, a nie dach obiektu.

Jeszcze innym obszarem, wewnątrz mieszkania, w którym mogą zostać zamontowane folie grzewcze na podczerwień, są ściany. Nie trzeba już wyjaśniać, że ten sposób także jest wystarczająco efektywny. Montaż systemów na pionowych częściach konstrukcji niesie ze sobą także określone korzyści. Folia grzewcza może zastąpić niefunkcjonalne grzejniki i stać się niewidocznym ogrzewaniem. Matę można obudować płytami gipsowo-kartonowymi lub płytkami ceramicznymi. W prawidłowym ogrzewaniu nie przeszkodzą także panele czy boazeria ścienna.

Obiekty mieszkalne, biurowe czy użytkowe to nie jedyne miejsca, w których sprawdzą się folie grzewcze. Cena, łatwość montażu i niewielkie wymiary zachęcają użytkowników do szukania nowych zastosowań. Folia grzejna podłogowa może stać się sposobem na ogrzewanie obiektów sakralnych, najczęściej mających zimne posadzki z kamienia. Folie można rozłożyć pod dywanami, klęcznikami, a nawet na ławkach i krzesłach. Dzięki temu ciepło będzie generowane dokładnie w tych miejscach, w których będzie potrzebne.

Folia grzewcza podłogowa często stosowana jest także w przyczepach kempingowych, które nie mają własnego ogrzewania. Może być umieszczana w kamperach, na kempingach lub w altanach czy domkach letniskowych. Nowoczesna folia grzewcza na podczerwień często rozwijana jest także na witrynach sklepowych,
gdzie tworzy zaporę i zabezpiecza przed stratami ciepła.

Korzyści ogrzewania folią grzewczą:

 

Folia grzewcza to elastyczny, cienki grzejnik elektryczny na podczerwień. Oferowana jest w różnych mocach grzewczych oraz szerokościach. Generatorem ciepła i podczerwieni jest mieszanka pasty grafitowej, od jej gęstości i proporcji zależy moc grzewczą.

  • Niewysoki koszt zakupu
    Folie grzejne są tańsze od większości systemów ogrzewania podłogowego i centralnego.
  • Żywotność
    Dobra folia grzewcza jest wytrzymała na uszkodzenia i trwała, co pozwala szacować jej żywotność na sto lat.
  • Minimalne straty ciepła
    Folie grzejne wytwarzają temperaturę w miejscu ogrzewania, dzięki czemu unika się strat ciepła wynikających z przesyłu energii.
  • Całkowita automatyzacja
    Nowoczesna folia grzejna nie wymaga pilnowania zapełnienia zasobnika z paliwem i kontroli temperatury, jak ma to miejsce przy standardowych kotłach.
  • Dokładne ustawienie ogrzewania
    Węglowa folia grzewcza bardzo szybko reaguje na zmianę żądanej temperatury.
  • Brak sieci grzejników
    Folia grzewcza 12V oraz zasilana prądem sieciowym może być montowana w obrębie ścian i podłóg. W związku z tym unika się montażu grzejników będących kłopotem w nowoczesnych aranżacjach.
  • Tania eksploatacja
    Nowoczesne folie grzewcze podłogowe zużywają o połowę mniej prądu, niż tradycyjne maty grzewcze.
  • Brak kotła grzewczego
    Zasilanie sieciowe sprawia, że folie grzewcze na podczerwień nie wymagają kotłowni, pieca CO, a także rozbudowanej sieci grzewczej.
  • Brak standardowych problemów z instalacją
    Stosując folie grzewcze nie musimy się przejmować takimi obowiązkami, jak uzupełnianie wody sieci centralnego ogrzewania czy odpowietrzanie jej.
  • Brak kłopotów z kominem
    Folia grzewcza na podczerwień nie wymaga odprowadzania spalin, więc odchodzą regularne sezonowe przeglądy i czyszczenie komina.
  • Bezpieczeństwo eksploatacji
    Grzewcza folia podłogowa, sufitowa lub ścienna nie spowoduje kłopotów z czadem lub nieprawidłowym odprowadzaniem spalin. Unika się także innych standardowych problemów związanych z kotłami CO, takich jak groźba pożaru czy wybuchu

Wizualizacja montażu folii grzewczej w systemie bezpośrednim

Wizualizacja montażu ogrzewania podłogowego pod panele / deske podłogową:

Wizualizacja montażu ogrzewania podłogowego akumulacyjnego pod płytki ceramiczne:

Regulator sterowania ogrzewaniem

 

Termoregulatory umożliwiają niezwykle precyzyjne sterowanie elektrycznym systemem ogrzewania, co ma wpływ na codzienny komfort domowników, ich zdrowie oraz wysokość rachunków za prąd. Dzięki zaawansowanym termostatom elektronicznym można utrzymywać określoną temperaturę powietrza bez konieczności regulowania każdego grzejnika z osobna. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się również w przypadku ogrzewania podłogowego. W każdym pokoju możemy stworzyć niezależny obwód systemu grzejnego i tym samym regulować temperaturę w zależności od potrzeb – w sypialni może być ona zdecydowanie niższa, niż np. w łazience czy salonie.

Sterowanie systemem jest proste i umożliwia bardzo precyzyjny dobór parametrów dla poszczególnych pomieszczeń. W ofercie znajdują się różne termostaty elektroniczne, m.in. z zegarem, dzięki czemu łatwo dostosować temperaturę w domu do pory powrotu z pracy czy przygotowywania się do snu. Nie brakuje również urządzeń z wbudowanym modułem WiFi, który umożliwia zdalne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Termoregulator tf-h1

Termoregulator tf-h2

Termoregulator tf-h3

Termoregulator tf-wifi

Termoregulator tf-h5