Pompy ciepła

Pompa ciepła odzyskuje energię z gruntu lub powietrza, a fotowoltaika może ją zasilić – perpetuum mobile?

Połączenie dwóch systemów wykorzystujących darmowe energie, pomogą komfortowo ogrzewać Twój budynek. Trzy funkcje w jednym urządzeniu: ogrzewanie budynku, ciepła woda użytkowa i chłodzenie. Technologia pomp ciepła, stanowi elastyczną i efektywną ekonomicznie alternatywę dla kotłów na paliwa kopalne. Energooszczędność Daikin Altherma sprawia, że system jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2.

Trochę teorii na temat zmian w budowie powietrznych pomp ciepła.

Technologia powietrznych  pomp ciepła w związku rosnącym zainteresowaniem komfortowego ogrzewania budynków rozwijana jest przez takie firmy jak Daikin i Junkers Bosch. Radykalna poprawa wydajności pomp ciepła nastąpiła w związku z zastosowaniem inwerterowego systemu sterowania pracą pompy. Pompa może uzyskiwać zmienną wydajność  w pewnym charakterystycznym dla siebie zakresie pracy. Pompa zatem nie pracuje na swojej maksymalnej  wydajności i nie musi się zatrzymywać  w przypadku wystąpienia braku zapotrzebowania na ciepło, tylko dostosowuje poprzez zmianę obrotów sprężarki wydajność. Pompy ciepła poprzez inwersję mogą też chłodzić pomieszczenia. W pompach stosowane są również coraz to nowsze czynniki pozwalające na podwyższenie sprawności.


Pompy powietrze typu split marki Junkers mogą pracować do – 20o C.
Pompy powietrze typu split marki Daikin mogą pracować do – 25o C.
Oczywiście wraz ze wzrostem temperatury pracują coraz wydajniej gdzie COP sięga 4,80 przy temprerturze 7o C.

  • Pompy ciepła w związku z restrykcyjnymi wymogami, które należy spełnić przy użyci czynników chłodniczych tzw. gazów cieplarnianych spełniają najwyższe standardy technologiczne. Producenci renomowanych firm Daikin i Junkers udzielają na swoje produkty 5 lat gwarancji z możliwością przedłużenia nawet do 10 lat. W domach mamy lodówki, które działają po 20 lat. Pompa ciepła to nic innego jak agregat do lodówki tylko zoptymalizowany pod kontem ogrzewania.

 

Oczywiście że tak.

„Budowa domu energooszczędnego to częsty i coraz bardziej świadomy wybór inwestorów. Już za kilka lat – od 2021 roku – będziemy mogli budować jedynie domy w standardzie energooszczędnym. Alternatywa zamieni się więc w konieczność. Dom energooszczędny musi posiadać też wysoko sprawną wentylację mechaniczną z rekuperacją i odpowiednio dobrane ogrzewanie. Do ogrzewania polecana jest pompa ciepła”. (źródło Bankier.pl).
Pompy ciepła wyposażone są dodatkowo w grzłki elektryczne, które w niektórych przypadkach (temp. > – 20 st. C) używane są do dogrzewania wody w co. Użycie tych grzałek w dobrze dobranej pompie nie przekracza wartości 3,5 % czasu pracy pompy w sezonie grzewczym.

 

Technologia grunt-woda Daikin

Gruntowa pompa ciepła Daikin Altherma. Ciepło dostarczane z wnętrza ziemi. Stała temperatura dolnego źródła ciepła.

Technologia powietrze-woda

Niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe pompy cipła Daikin Altherma split i monoblok. Pompa i wymiennik ciepła w jednej jednostce zapewniającej dużą sprawność.

Technologia powietrze-woda

Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma. Połączenie technologi gazowej z wydajnością pompy ciepła. Jeden wymienik dwa źródła zasilania.

Technologia grunt-woda Junkers Bosch

Gruntowa pompa ciepła Junkers

Technologia powietrze- woda

Powietrzna pompa ciepła Junkers

Technologia gazowa Junkers Bosch

Kotły gazowe Junkers Bosch

Gruntowa pompa ciepła typu EGSQH-A9W

  • Pompa ciepła do ogrzewania domu i wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
  • Do wytwarzania ciepła wykorzystywana jest stabilna energia geotermalna nie zależna od temperatur zewnętrznych.
  • Wysokie sprawności pomp Daikin.

Powietrzna pompa ciepła typu Daikin Altherma

  •  Pompa ciepła do ogrzewanaia domu i wytwarzania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia.
  • Do wytwarzania ciepła wykorzystywane jest powietrze atmosferyczne.
  • Pompy o dużej sprawności sezonowej
  • Pompa ciepła jednostka zewnętrzna ERLQ011-016C
  • Jednostka wewnętrzna i zbiornik c.w.u.

Hybrydowa powietrzna pompa ciepła typu Daikin Altherma i kocioł gazowy

  •  Pompa ciepła do ogrzewanaia domu i wytwarzania ciepłej wody użytkowej połączona z kotłem gazowym
  • System sam podejmuje decyzję o uruchomieniu źródła zasilania w zależności od przeliczeń opłacalności zużycia gazu lub prądu do zasilania pompy ciepła.
  • Pompy o dużej sprawności sezonowej
  • Pompa ciepła EVLQ-CV3
  • Kocioł gazowy EHYHBH(X)-AV3

Powietrzna pompa ciepła Junkers

  • Pompa ciepła do ogrzewanaia domu i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Monoenergetyczny tryb pracy.
  • Pompy o dużej sprawności sezonowej CPO do 5.1
  • ACE – jednostka wewnętrzna naścienna z zintegrowaną grzałką 9 kW
  • ACB – jednostka wewnętrzna naścienna wyposażona w zawór mieszający do współpracy z kotłem
  • ACM – stojąca jednostka wewnętrzna z zintegrowanym 190-litrowym podgrzewaczem wody na ciepłą wodę i 9 kW grzałkę elektryczną do wspomagania
  • ACM-solar – wewnętrzna jednostka stojąca z zintegrowanym 184-litrowym podgrzewaczem wody na ciepłą wodę z dodatkową wężownicą i 9 kW grzałką elektryczną
  • Pompa ciepła Supraeko SAO-2

Powietrzna pompa ciepła Junkers

  • Wysoka efektywność przez cały rok Supraeco A SAS-2 pozwala zaoszczędzić bardzo dużo energii, ponieważ moc pompy ciepła jest modulowana zależnie od zapotrzebowania dzięki zastosowaniu technologii inwerterowej. Zintegrowana pompa obiegowa i nowy regulator pompy ciepła HPC 400 również wpływają na energooszczędność. Nowy regulator ma specjalną funkcję, która pozwala na doskonałe współdziałanie z instalacją fotowoltaiczną
  • Pompa ciepła Supraeko_A_SAS-2
  • Jednostki wewnętrze wyposażone w ziorniki buforowe

Gruntowa pompa ciepła Junkers

  • Pompa ciepła do ogrzewanaia domu, wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
  • Nowe sprężarki i zoptymalizowany obieg chłodniczy zapewniają wysokie wartości współczynnika COP – maks. 4,7 (według EN 14511). Ponadto pompa STM-1 ma nową funkcję DPC (DynamicPumpControl), która służy do regulacji różnicy temperatur pompy obiegu wtórnego oraz automatycznie zapewnia optymalny strumień przepływu wody przez pompę ciepła. W ten sposób zwiększa się efektywność eksploatacji oraz ograniczone zostaje zużycie energii elektrycznej.
  • Pompa ciepła SupraekoSTM-1
  • Wbudowany podgrzewacz c.w.u. 185l

Poszukiwanie tanich, ekologicznych i odnawialnych źródeł energii sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła.

Te stosunkowo proste konstrukcje przy odpowiednim obliczeniu mocy grzewczej mogą zaspokoić potrzeby nawet średniego gospodarstwa domowego. Ponadto, przy racjonalnym gospodarowaniu, gwarantują znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Gruntowa pompa ciepła Junkers

Pompa ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze to urządzenie, którego zadaniem jest pozyskiwanie energii termicznej magazynowanej w środowisku naturalnym i przekazywanie jej do domowego systemu centralnego ogrzewania. Proces ten opiera się na zasadzie wymiany energii pomiędzy środowiskami o różnych temperaturach.

Ponieważ pompa ciepła pracuje przez cały rok, często rodzi to pytania, skąd jest czerpane ciepło w okresie zimy, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Odpowiedzią jest prosta fizyczna zasada, że w każdej materii, której temperatura jest wyższa od zera absolutnego (−273,15°C) jest zmagazynowana energia. Jej pozyskanie w drodze wymiany jest jedynie kwestią zastosowania czynnika, którego temperatura będzie niższa od temperatury źródła.

Pompa ciepła powietrzna nie stwarza aż takich problemów, gdyż temperatury źródła nie spadają poniżej -15-20°C. A ponieważ ziemia na głębokości kilkunastu metrów nie zamarza i utrzymuje względnie stałą temperaturę, jeszcze efektywniejsza jest gruntowa pompa ciepła. Zasada działania tego urządzenia przypomina pracę domowej lodówki. Różnica sprowadza się do tego, gdzie jest przekazywane ciepło, a gdzie trafia chłodne powietrze pozbawione energii.

W lodówce to drugie jest magazynowane w komorze chłodzenia, podczas gdy ciepło trafia do otoczenia. Pompa ciepła funkcjonuje odwrotnie. Pozyskiwana energia jest spożytkowana w systemie grzewczym, a zimne powietrze jest usuwane na zewnątrz. Za wymianę energii odpowiada czynnik, którym często jest glikol. W tzw. dolnym źródle pobiera on ciepło z otoczenia, a następnie transportuje je do górnego źródła, gdzie energia jest przekazywana do systemu C.O.. Pomocne w tym procesie są parownik, sprężarka i skraplacz.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Pompa ciepła może się różnić budową oraz źródłem, z którego czerpie energię. Standardowo wymienia się dwa typy takich urządzeń. Pompa ciepła powietrzna może mieć konstrukcję dwumodułową lub typu Split. Ta druga jest tańsza i prostsza w montażu, ale wymaga specjalnych zabezpieczeń przed zamarzaniem. Jest mniej efektywna niż modele gruntowe, dlatego sprawdza się bardziej jako pompa ciepłej wody użytkowej. Można ją też instalować w domach pasywnych lub jako uzupełnienie systemu konwencjonalnego. Alternatywą dla modeli powietrze-powietrze jest pompa ciepła gruntowa.

W przeszłości wyodrębniano również pompy wodne, jednak od wielu lat już modele tego typu zalicza się do grupy gruntowych, które pozyskują ciepło z wód podziemnych. Efektywność urządzeń oraz koszty ich montażu są uzależnione od typu konstrukcji. Do wyboru są modele z sondą pionową, które wymagają wykonania głębokiego odwiertu. Drugi wariant to pompa ciepła gruntowa z kolektorem poziomym, którego ułożenie wymaga dostępu do działki o sporej powierzchni. Zarówno jedna, jak i druga dostarczają więcej energii niż modele powietrze-powietrze, dlatego każda z nich sprawdza się jako pompa ciepła CWU oraz w roli uzupełnienia systemu centralnego ogrzewania budynku.

Pompa ciepła czy warto?

Opłacalność jest jednym z kryterium, które decyduje o tym, czy w domu znajdzie się pompa ciepła. Koszt wykonania takiej instalacji nie jest mały, jednak staranne obliczenie zapotrzebowania gospodarstwa na energię i dostosowanie do niego pompy o odpowiedniej wydajności pozwalają znacznie obniżyć rachunki za energię. Podobnie jak w przypadku instalacji gazowej w samochodzie, najpierw trzeba sporo zainwestować, aby później intensywnie oszczędzać.

Zważywszy, że koszt utrzymania pompy ciepła jest groszowy, po zakończeniu instalacji praktycznie czerpie się już tylko zyski. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilania pompy za pomocą energii słonecznej dostarczanej przez kolektor, a to jeszcze poprawia bilans wydatków. O kosztach decyduje też wybór odpowiedniego modelu. Znacznie tańsza jest pompa ciepła powietrze-powietrze. Cena modelu gruntowego jest wyższa, ale dostarcza on więcej energii i to na stałym poziomie przez 12 miesięcy w roku.

Pompy ciepła Daikin i Junkers to najwyższa jakość

Za rozsądną cenę możesz mieć komfortowy system grzewczy

Koogeneracja to naprawdę oszczędności

Pompa ciepła i fotowoltaika to uzupełniejące się systemy w celu maksymalizacji oszczędności Twoich pieniędzy. Twoja energia słoneczna ogrzeje Ci Dom.

Montaż pompy ciepła

Pompa ciepła to niewielkie urządzenie dla którego na pewno znajdzie się miejsce na zewnątrz budynku. Oszczędzasz miejsce w środku domu w którym montowana jest tylko niewielka jesnostka sterująca.

Do jakiego systemu grzewczego?

Do każdego nisko i wysoko temperaturowego. Oczywiście inny rodzaj pompy ciepła, dobrany do zapotrzebowania energetycznego domu i indiwidualnych potrzeb użytkownika.

Wszystko co robimy dla Ciebie

Analizujemy

Rodzaj zastosowanej pompy ciepła zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło, komfortu jakiego ptrzebujesz. Pompy ciepła nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Trzeba porównywać ich zalety z alternatywnymi źródłami zasilania.

Projektujemy

Projekt doboru pompy ciepła musi być oparty o dane pozyskane w trakcie kontaktu z klientem. Firmy Daikin i Junkers udostępnieją nam oprogramowanie, za pomocą którego możemy precyzyjnie określić rodzaj i moc zastosowanych pomp ciepła.

Wizualizujemy

Pompa ciepła powinna komponować z wyglądem Twojego domu. Nie ma potrzeby żebyś sobie to wyobrażał.

Doradzamy

Rodzaj proponowanego źródła zasilania twojego systemu grzewczego zależy od konfortu jaki chcesz mieć podczas przebywania w budynku. Całość musi spełniać szereg warunków technicznych żeby sprawnie funkcjonować.

Wspólnie wybieramy najlepsze rozwiązania

Wszystko co robimy możemy robić wspólnie. Ty znasz swoje potrzeby. My postaramy się je spełnić od strony technicznej, wizualnej i ekonomicznej. Dobry efekt wybranego rozwiązania możemy osiągnąć tylko razem

Kalkulujemy opłacalność inwestyccji

Czy inwestycja musi się opłacać? Zestawimy dla Ciebie kilka systemów grzewczych możliwych do zastosowania w Twoim budynku żebyś mógł łatwo podjąć decyzję. Porównanie da Ci odpowiedź na pytanie – czy to się opłaca.

Dlaczego SmartEkoDom

– Kompleksowa instalacja
SmartEkoDom wykona system ogrzewania budynku dla Ciebie

– Połączenie systemów
Fotowoltaika zasila pompy ciepła

– Gwarancja działającego systemu
Wykonanie systemu przez jedną firmę, osobami o najwyższych kwalifikacjach.