You are currently viewing Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

W wielu krajach Europy instalacje fotowoltaiczne powstały od 5 do 10 lat temu.

To właśnie w takim okresie eksploatacji, gdy większość inwestorów traci gwarancje na produkty, zyskuje na znaczeniu jakość paneli fotowoltaicznych. Ci, którzy wcześniej kierowali się tylko najniższą ceną paneli, mają obecnie problemy z tzw. hot spotami, efektem PID lub rozwarstwieniem folii.

Największym wyzwaniem dla firm instalacyjnych czy dystrybucyjnych jest wyegzekwowanie gwarancji – szczególnie od chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy często przy rozpatrywaniu reklamacji nie kierują się prawem europejskim. W lepszym przypadku rozstrzyganie reklamacji trwa miesiącami, w gorszym – większość reklamacji jest odrzucana. Zdarzają się również sytuacje, gdy niektórzy producenci w ogóle nie reagują na wezwania lub już nie istnieją.

Ostatnio pojawia się w branży fotowoltaicznej pogląd, że moduły stają się „produktem” o takich samych właściwościach. Czy to prawda? Czy jednak pomiędzy modułami istnieją różnice? Dlaczego niektórzy producenci mogą sobie pozwolić na udzielanie ponadstandardowych gwarancji? Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze modułów?

Niemcy preferują jakość i stabilność

Zgodnie z opracowaniem niemieckiej spółki konsultingowej EuPD Research pod nazwą „European PV InstallerMonitor”, większość niemieckich firm instalacyjnych preferuje trzy marki, do których zalicza się IBC SOLAR. Spółka działa w branży fotowoltaicznej od ponad 30 lat, a jej wyroby charakteryzują się najwyższą jakością.

W wielu krajach podstawowym kryterium bywa w większości przypadków cena, inwestorzy w Niemczech preferują najchętniej moduły „Made in Europe“, ewentualnie pochodzące od stabilnych dostawców, którzy działają w branży od dłuższego czasu. Dlaczego?

Podczas gdy większość azjatyckich producentów tradycyjnych modułów krzemowych oferuje wyłącznie dziesięcioletni okres gwarancji, niemiecka spółka IBC SOLAR postanowiła w zeszłym roku podwyższyć tę gwarancję do 15 lat. Nowa gwarancja IBC SOLAR obejmuje moduły fotowoltaiczne własnej linii „PolySol“ i „MonoSol“. W ten sposób spółka IBC SOLAR pragnie podkreślić wysoki poziom jakości i trwałość swoich produktów

Dodaj komentarz