Pięć powodów, dla których fotowoltaika jest EKO. Czwarty Was zaskoczy.
Twierdzenie, że fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska od początku brzmi jak prawdziwy banał.
Dopiero liczby i statystyki pokazują, że za tym twierdzeniem kryją się prawdziwe wartości.
Oto, jak kawałek krzemu jest dla przyrody tym, kim Leśniczy dla Czerwonego Kapturka
Fotowoltaika nie potrzebuje wody
Żeby coś zobrazować, najlepiej to przedstawić na liczbach. Elektrownia Kozienice jest opalana węglem kamiennym. Jej moc wytwórcza to 4000 MW. Jest to elektrownia, która wymaga dużo wody. Z tego powodu pobiera ponad 100 metrów sześciennych wody na sekundę. Inaczej można to pokazać w taki sposób: Elektrownia węglowa o mocy 500 MW potrzebuje co 3 minuty wody, która wypełniłaby basen olimpijski. Kozienice w takim razie potrzebują ośmiu basenów olimpijskich co trzy minuty. Elektrownia fotowoltaiczna o takiej samej mocy nie potrzebuje ani litra wody, by działać.
Fotowoltaika nie emituje gazów cieplarnianych
Gazy cieplarniane to takie gazy, które działają, jak koc otulający ziemię. Z powodu ich obecności ciepło nie jest emitowane do przestrzeni kosmicznej, lecz zostaje w atmosferze ziemskiej. Tym samym na ziemi robi się coraz cieplej. Najgorszy zdaje się być dwutlenek węgla. Elektrownia Bełchatów, która spala węgiel brunatny, emituje każdej doby 100 tysięcy ton tego gazu. Jakakolwiek elektrownia fotowoltaiczna nie emituje ani grama.
Fotowoltaika nie emituje zanieczyszczeń
Elektrownie węglowe pompują w powietrze niezliczone ilości gazowego śmiecia, niszczącego nasze zdrowie. Zwłaszcza tlenku siarki, tlenku azotu i pyłów zawieszonych. Liczby z elektrowni Rybnik:
SOx(tlenki siarki) 23 tys. ton rocznie
NOx (tlenki azotu): 14 tys. ton rocznie
18 grudnia 2018 roku stężenie pyłu zawieszonego
PM 10 (tego najgorszego dla zdrowia) zostało w Rybniku przekroczone o 1056%. Żadna instalacja fotowoltaiczna nie emituje jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Fotowoltaika nie niszczy gruntów
Liczby są najlepsze, by coś pokazać: Odkrywka, czyli po prostu dziura w ziemi, która została wykopana przez koparki kopalni Bełchatów ma ponad 12 km długości, 3 km szerokości i 200 m głębokości. Gdyby ktoś się uparł, to na tym terenie mógłby stworzyć 5 tysięcy boisk do gry w piłkę nożną! Być może kiedyś tę dziurę zaleją i powstanie jezioro. Może kiedyś w jeziorze pojawi się życie. Jak ktoś w ogrodzie wystawi na gruncie instalację fotowoltaiczną, to pod panelami wciąż rośnie trawa.
Fotowoltaika pozostawia niewielki ślad węglowy
W pierwszych latach użytkowania panelu słonecznego powstaje około 50 gramów dwutlenku węgla na kilowatogodzinę.
W porównaniu ze źródłem energii elektrycznej zasilanym węglem, ślad węglowy w stosunku do panelu słonecznego jest około dwudziestu razy większy.