You are currently viewing Fotowoltaika – ile to kosztuje

Fotowoltaika – ile to kosztuje

Ile kosztuje fotowoltaika?
Niech wreszcie ktoś odpowie na to pytanie!
Podstawowe pytanie, które przeważniei pada na samym początku rozmowy z klientem. Czasami nieco później, ale nie sposób go ominąć. Dlaczego zatem nie odpowiedzieć na nie, zanim się spotkamy u klienta w domu? To zdecydowanie ułatwi rozmowę.
Zatem poniższy wpis będzie traktował Czytelniku, o kosztach wpływających na całkowitą wartość instalacji. Na końcu dowiesz się ile może Cię wynieść koszt jednego kilowata. Nie dokładnie.
W przybliżeniu, ale da Ci obraz, jakimi wartościami będziemy operować w trakcie negocjacji handlowych. A teraz przejdźmy do wskazania, co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej:

Rodzaj paneli fotowoltaicznych:
Podziałów jest co najmniej kilka.
Podstawowy jest taki, że mamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te z przedrostkiem mono- są wykonane z jednego kryształu krzemu i przez to są efektywniejsze. Inaczej mówiąc, z tej samej powierzchni wafla krzemowego uzyskamy więcej energii, niż z takiej samej powierzchni panela polikrystalicznego, czyli takiego, który jest wykonany z wielu kryształów krzemu. Właściwie większość paneli na rynku to panele mono-. Na cenę paneli wpływają jeszcze takie czynniki, jak sprawność. Wiadomo, im większa tym lepiej. Gwarancja – im dłuższa tym lepiej. Roczna degradacja. Tym razem – im mniejsza, tym lepiej. Co jeszcze? Gdy ktoś sobie zażyczy moduły całe w kolorze czarnym, też zapłaci więcej. Jak ktoś lubi nowinki techniczne, to może zamówić panele tzw. bifacial, czyli takie, które absorbują światło z dwóch stron.
Wiadomo – koszt wtedy będzie większy. Moduły są tematem niewyczerpanym.
Jak ktoś jest mocno zainteresowany, to google może zaspokoić jego ciekawość w każdym temacie.


Falownik:
Falownik odpowiada za zmianę prądu stałego z paneli na prąd zmienny. Wartość falowników wzrasta wraz z mocą, którą są w stanie przetworzyć. Jeżeli montowany jest magazyn energii, to zamiast typowego falownika, montowany jest falownik hybrydowy, który może przekazywać energię do sieci albo do magazynu. Wiadomo, to zwiększa koszt, ale o tym w kolejnym odcinku.


Montaż:
Wybór jest między montażem na dachu, a montażem na gruncie.
Jeżeli montujemy na dachu, to inaczej montuje się na papie. Inaczej, gdy dach pokryty jest dachówką. Jeszcze inaczej, gdy jest pokrycie blachą na rąbek. Normalne, że są to różne koszty. Gdy montujemy na gruncie, wartość inwestycji rośnie, gdyż potrzebujemy więcej konstrukcji i prawdopodobnie dłuższych przewodów.


System przeciwpożarowy:
Przy instalacjach powyżej 6,5 kW montowanych na dachu, dochodzi koszt systemu przeciwpożarowego, który w tych sytuacjach jest obowiązkowy.
Elementy dodatkowe: Najczęściej jest to modem wi-fi, czy optymalizatory, gdy zachodzi niebezpieczeństwo zacienienia instalacji. Można też zdecydować się na na mikroinwertery, montowane pod panelami na dachu, zamiast jednego inwertera. gdy instalacja jest oddalona od nieruchomości, zwiększa się długość i średnica przewodów, to również podnosi wartość


Ponadto:
instalacja może być ubezpieczona, choć niektóre ubezpieczenia nieruchomości obejmują również instalację. poza tym raz w roku warto zrobić przegląd instalacji.


Przykładowe wyliczenia:
9,56 kilowat na dachu pokrytym dachówką – koszt jednego kilowata to około 3300 złotych. W skład zestawu
21 sztuk modułów fotowoltaicznych z gwarancją 15 lat falowni z gwarancją 12 lat modem wi-fi skrzynki przepięciowe po stronie prądu stałego i przemiennego system przeciwpożarowy

9,56 kilowata na gruncie – koszt około 3600 do 3800 za kilowat.
Jak wspomnieliśmy; ceny te mają charakter orientacyjny, ale pozwalają zorientować się w kosztach i zupełnie inaczej podchodzić do rozmów z handlowcami.

Dodaj komentarz