Instalacja off-grid

Ogniwa fotowoltaiczne off-grid

Ogniwa fotowoltaiczne off-grid to rozwiązanie polegające na całkowitym uniezależnieniu się od sieci energetycznej. Podczas wichury, gdy pozrywa sieć energetyczną, podczas przeciążenia sieci w wigilię lub w przypadku kiedy mieszkasz z dala od linii energetycznych, to instalacja fotowoltaiczna off-grid jest właśnie dla Ciebie.

Rodzaje dostępnych u nas paneli fotowoltaicznych, inwerterów, konstrukcji montażowych znajdziesz tutaj.

Zaletą instalacji fotowoltaicznej off-grid jest niezależność, ponieważ na swoim dachu mamy własną elektrownię. Energia wyprodukowana przez moduły fotowoltaiczne przesyłana jest kablami do inwertera. Obecnie dysponujemy inwerterem, który ma wbudowany regulator ładowania. Jest to niezbędny element potrzebny do prawidłowego funkcjonowania magazynów energii (akumulatorów). Produkowana energia z ogniw fotowoltaicznych jest prądem stałym(DC), chcąc korzystać z urządzeń w naszych domach, które funkcjonują na prądzie zmiennym(AC), musimy posiadać inwerter. Ze względu na konieczność montażu akumulatorów system taki jest droższy od systemu on-grid. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak funkcjonuje system on-grid.

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia przez długi okres czasu, bo przez 30lat bez obsługowo, pozyskiwać energię elektryczną. Jest to niewyczerpane źródło energii, w dodatku dostępne dla każdego.

Podsumowując system off-grid :

Plusy

+ Niezależność od sieci energetycznej
+ W miejscach gdzie nie ma sieci energetycznej niższe koszta w porównaniu do agregatu prądotwórczego,
+ Bezobsługowość

Minusy:

– większy koszt początkowy (koszt akumulatorów)