You are currently viewing Zmiany w programie „Czyste powietrze”. Ma być łatwiej o pieniądze

Zmiany w programie „Czyste powietrze”. Ma być łatwiej o pieniądze

Zmiany w programie „Czyste powietrze”. Ma być łatwiej o pieniądze

29 lipca br. wchodzą w życie kolejne zmiany w programie „Czyste powietrze”. Dotyczą zmiany wzoru wniosku o dotację, kwalifikacji kosztów oraz zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dofinansowania.

Jakie zmiany w kwestii wniosków?

Kluczową zmianą w programie jest delegacja uprawnień do przyjmowania wniosków. Od końca lipca wnioski o udział w programie będą przyjmować również gminy. Do tej pory tylko Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były zobligowane do przyjmowania dokumentów.

Zmianie uległ wzór formularza wniosku o dofinansowanie. Został uproszczony i wyposażony w warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy. Dzięki temu nie będzie już konieczna dodatkowa wizyta w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu dopełnienia niezbędnych formalności. Kolejna zmiana dotyczy podziału formularza. Została wyodrębniona osobna część na ustalenie wysokości dochodu przypadająca na członka gospodarstwa domowego.

Zmiana wymagań programu

Z Programu Priorytetowego Czyste Powietrze usunięty został załącznik nr 1 „Wymagania techniczne”. Zapisy przeniesione zostały do dokumentu głównego.
Budynki nieobjęte wymianą w ramach programu, które otrzymały pozwolenie na budowę przed 15.12.2002 r., zostały zwolnione z konieczności spełnienia warunków technicznych dla źródeł ciepła. Pozostał tylko wymóg dla źródeł ciepła na paliwa stałe – co najmniej 5 klasa normy europejskiej EN 303-5:2012.

Doprecyzowanie kosztów kwalifikowanych

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wnioski złożone przed wejściem w życie zmian rozpatrywane będą zgodnie z regulaminem obowiązującym na dzień składania wniosku.
Od 29 lipca br. maksymalny okres kwalifikacji kosztów nie może przekraczać 30 miesięcy od daty założenia wniosku. Do tej pory maksymalny okres wskazywany był jako 24 miesiące po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Co z zabezpieczeniem umowy?

Wprowadzone zmiany usuwają przymus składania przez beneficjenta programu weksla in blanco z klauzulą bez protestu w ramach zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dotacji.
Zmienione zostały również wzory dokumentów służących do rozliczenia umowy w związku z dopasowaniem do aktualnego regulaminu.
Jak tłumaczą przedstawiciele podmiotów odpowiedzialnych za realizację programu “Czyste powietrze”, modyfikacja ma na celu usprawnienie realizacji i ułatwienie do niego dostępu potencjalnym wnioskodawcom.

Źródło: Bankier.pl

Dodaj komentarz