Pompa ciepła fotowoltaika jest naturalnym sposobem osiągnięcia samowystarczalnego źródła energii cieplnej, potrzebnej do ogrzewania Twojego domu.
Fotowoltaika to źródło prądu, pompy ciepła to wydajne przenoszenie ciepła ziemi lub powietrza, z zewnątrz budynku do jego środka. Pompy ciepła charakteryzują się współczynnikiem COP (ang. Coefficient Of Performance) na poziomie od 4 do 5,1 gruntowe nawet 6,0. Prościej można powiedzieć, że współczynnik ten decyduje ile ciepła energii grzewczej zostanie wytworzone np. z 1kW energii elektrycznej. I tak przy współczynniku COP=5 z 1 kW pompa ciepła wytworzy 5kW energii cieplnej. Zysk jest więc nieporównywalny z grzaniem wody bezpośrednio z grzałką elektryczną – tutaj występują jedynie straty energii. Oczywiście w pompę ciepła trzeba zainwestować dużo większe pieniądze niż w grzałkę elektryczną. Tyko należy sobie przypomnieć, że do niedawna wszystkie żarówki też były żarnikowe po 100 wat, dzisiaj używamy prawie wszędzie żarówek ledowych 10 W. Pompy ciepła fotowoltaika to niewątpliwie teraźniejszość i przyszłość ogrzewania budynków. Odpowiedzią na pytanie czy połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki to dobry pomysł jest oczywiście Tak. Nowa ustawa OZE wprowadziła pojęcie opustu (oddając do sieci 1kW możemy odebrać 0,8 kW), które w przypadku pomp ciepła świetnie się sprawdzi. Charakterystyka wytwarzania energii przez panele słoneczne jest jak na rys. 2.
Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna uwzględniać tzw. profil zużycia energii w Twoim budynku. Powinna być zatem przewymiarowana w dobrym znaczeniu tego słowa. To przewymiarowanie produkcji w okresie wiosenno-letnim pozwoli przy zastosowaniu opustów („magazynowaniu energii w sieci elektrycznej”) zapewnić zasilanie pompie ciepła.