You are currently viewing Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła
binary comment

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła

Ostatnimi czasy rosnącym zainteresowaniem konsumentów cieszą się pompy ciepła. To bardzo nowoczesne urządzenia, które mogą być montowane w wielu miejscach (zarówno w prywatnych domach, jak i w siedzibach firm oraz przedsiębiorstw). Ich zastosowanie pozwala przede wszystkim na odnotowanie znaczących oszczędności finansowych, a także na korzystanie ze źródła ciepła, które jest przyjazne środowisku naturalnemu. Wszystko to powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na montaż tego typu urządzeń w swoich przestrzeniach.

Pompy ciepła – najważniejsze zalety
Bardzo ważną informacją jest fakt, że montaż pomp ciepła zajmuje bardzo mało czasu – doświadczona ekipa monterów jest w stanie przeprowadzić instalację w maksymalnie trzy dni robocze. Oprócz tego na uwagę zasługuje również to, że codzienna eksploatacja tego typu urządzeń jest niemal bezobsługowa. Powoduje to, że żadna z osób nie będzie miała problemu z odpowiednim użytkowaniem sprzętu. Raz zaprogramowane parametry są zapisywane, dzięki czemu nie ma potrzeby ich ponownego wprowadzania.

Mimo, iż wielu osobom może wydawać się, że zakup pompy ciepła jest nieekonomiczny, to jednak faktem jest, że nakłady finansowe przeznaczone za zakup i montaż wszelkich potrzebnych urządzeń może się zwrócić już w pierwszych kilku latach użytkowania sprzętu. Dodatkowo specjalne programy umożliwiają pozyskanie dofinansowania, które pomoże w odnotowaniu jeszcze szybszego zwrotu z inwestycji. Bardzo ważną informacją jest fakt, że instalacja pompy ciepła umożliwia integrację z systemem fotowoltaicznym. Oznacza to, że energia potrzebna do zasilania sprzętu może pochodzić z promieni słonecznych. Dzięki temu ogrzewanie domu może być prowadzone bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

W kontekście pomp ciepła bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo codziennej eksploatacji. Tego typu sprzęty nie wymagają stosowania otwartego ognia, a to oznacza, że są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed ryzykiem wybuchu lub pożaru. Niezwykle ważną zaletą pomp ciepła jest ich kompaktowy rozmiar. Zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku jest wielkości lodówki, co znacząco ułatwia ich montaż i zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni w kotłowni lub piwnicy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pomp ciepła?
Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić swoją uwagę przy zakupie pompy ciepła jest jej wydajność. Parametr ten powinien być tym większy, im większą powierzchnię będzie musiał nagrzać konkretny sprzęt. W tym miejscu warto więc poruszyć zagadnienie związane ze współczynnikiem COP. Jest to stosunek ciepła oddanego do instalacji grzewczej oraz ilości energii pobranej do sieci. Im ten parametr wyższy, tym lepiej. COP równe 3 oznacza, że pompa na każdy 1kW mocy pobranej z sieci oddaje 3kW w postaci ciepła. Mając wiedzę na temat tego konkretnego współczynnika możliwe będzie wybranie najodpowiedniejszego sprzętu dla swoich potrzeb.

Wybierając najodpowiedniejszy model pompy ciepła dla siebie, warto kierować się marką konkretnego sprzętu. Postawienie na urządzenia dostarczane przez znanych i renomowanych wytwórców da pewność zakupu najwyższej jakości urządzeń oraz dostępu do szerokiej gamy części zamiennych i wszelkich akcesoriów. Pozwoli to przede wszystkim na znaczące skrócenie czasu oczekiwania na podzespoły, co oczywiście przełoży się na dużo szybsze przeprowadzenie czynności serwisowych. To bardzo istotne, gdyż jak wynika z przeprowadzonych testów, żywotność pompy ciepła jest szacowana na ok. 30 lat.

Postaw na sprawdzone rozwiązania
Bardzo istotnym parametrem pompy ciepła jest również generowany hałas. Tego typu sprzęty są zazwyczaj montowane w kotłowniach lub piwnicach, jednak generowane dźwięki nawet w najmniejszym stopniu nie powinny zakłócać spokoju mieszkańców. Warto więc zadbać o to, by montowany sprzęt wytwarzał możliwie najmniejszy hałas podczas swojej pracy. Najczęściej spotykane modele pomp ciepła generują hałas na poziomie nieprzekraczającym 70 dB, dzięki czemu ich codzienna eksploatacja nie jest uciążliwa dla mieszkańców.

Dodaj komentarz