Moduł fotowoltaiczny
Moduły fotowoltaiczne to najważniejsze elementy systemu fotowoltaicznego. To właśnie w modułach, a konkretnie w ogniwach fotowoltaicznych dochodzi do produkcji energii elektrycznej o prądzie stałym. Wyróżniamy różne rodzaje ogniw monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne. Budowa modułu fotowoltaicznego została skonstruowana w taki sposób, aby zabezpieczyć ogniwa przed czynnikami atmosferycznymi. Hartowana szyba zabezpiecza przed deszczem oraz gradem, aluminiowa rama zapewnia sztywność i szczelność konstrukcji.
Inwerter
Funkcją inwertera jest zamiana prądu stałego DC na prąd zmienny AC, który zostanie wykorzystany przez nasze odbiorniki lub oddany do sieci. Stosując instalację off-grid lub hybrydową, inwerter będzie spełniał funkcję regulacji ładowania akumulatorów oraz funkcję UPS-a. Inwertery można podzielić na jedno i trójfazowe. Inwertery zostają dobrane w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji zamontowanej w budynku. Dostępne są inwertery, które posiadają funkcję podglądu aktualnie produkowanej energii przez zamontowaną instalację.
Przewody przyłączeniowe
Pełnią funkcję transportowania prądu stałego DC do inwertera. Przewody skonstruowane zostały w taki sposób, aby czynniki atmosferyczne nie zniszczyły ich. Główny nacisk położony jest na promieniowanie UV. Dla zwiększenia odporności oraz bezpieczeństwa w kablach tych została zastosowana podwójna izolacja.
Konstrukcja montażowa
Rodzaj konstrukcji bardzo często jest kwestią indywidualną, ponieważ wybór odpowiedniej konstrukcji uzależniony jest od wielu czynników. W pierwszej kolejności zależy ona od tego czy instalacja fotowoltaiczna będzie montowana na gruncie czy na dachu. Jeżeli moduły będą posadowione na gruncie, niezbędna będzie specjalna aluminiowa konstrukcja, na której zamontowane zostaną poszczególne moduły. Kolejną zmienną jest położenie dachu w kierunkach świata oraz kąt nachylenia dachu. Całość konstrukcji ma zapewnić jak najefektywniejsze wykorzystanie promieniowania słonecznego. Przy doborze konstrukcji ważne jest również, aby przewidzieć odpowiedni rozstaw modułów. Jeżeli moduły będą tworzyły dla siebie cień, spowoduje to zmniejszenie ilości produkowanej energii. Istnieje również możliwość maksymalizacji efektywności produkcji dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów sun-tracking. Niestety to rozwiązanie jak na dzień dzisiejszy jest kosztowniejsze. Więcej szczegółów odnośnie konstrukcji Klik
Magazyn energii
W instalacji fotowoltaicznej off-grid lub hybrydowej konieczne jest zastosowanie akumulatorów. To w nich zostanie zgromadzona energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne. Pojemność akumulatorów zależna jest od wielkości instalacji oraz przewidywanego zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku akumulatorów ważny jest również poziom ich naładowania. Na całe szczęście zamontowany w inwerterze regulator ładowania automatycznie dba, by akumulator był naładowany oraz by jego żywotność była jak największa.