Elementy systemu fotowoltaicznego

http://fotowoltaika.corab.eu/fileadmin/_processed_/csm_panel_8ae08da381.jpgModuł fotowoltaiczny

 

                Najważniejsze elementy systemu fotowoltaicznego. To właśnie w modułach a konkretniej w ogniwach fotowoltaicznych dochodzi do produkcji energii elektrycznej o prądzie stałym. Wyróżniamy różne rodzaje ogniw monokrystaliczny , polikrystaliczne, amorficzne. Budowa modułu fotowoltaicznego została skonstruowana w taki sposób aby zabezpieczyć ogniwa przed czynnikami atmosferycznymi. Hartowana szyba zabezpiecza przed deszczem oraz gradem, aluminiowa rama zapewnia sztywność i szczelność konstrukcji.

Elementy systemu fotowoltaicznego
Elementy systemu fotowoltaicznego

Inwerter

https://www.fronius.com/internet/img/SE/SE_WPIC_Fronius_Symo_(1)_rdax_100.jpgFunkcją inwertera jest zamiana prądu stałego DC na prąd zmienny AC, który zostanie wykorzystany przez nasze urządzenia lub oddany do sieci. Stosując instalację off-grid lub hybrydową inwerter będzie miał funkcję regulacji  ładowania akumulatorów oraz funkcję UPS-a. Inwertery można podzielić na jedno i trójfazowe. Inwertery zostają dobrane w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji zamontowanej w budynku. Dostępne są inwertery, które posiadają funkcję podglądu aktualnie produkowanej energii przez zamontowaną instalację.

Przewody przyłączeniowe

 

http://ecotechnologies.pl/image.php?wm=0&src=images/upload/f8366d23ee84bf8d5f5071b3103384a7_max.jpg            Pełnią funkcję transportowania prądu stałego DC  do inwertera. Przewody skonstruowane zostały w sposób aby czynniki atmosferyczne nie zniszczyły ich. Główny nacisk położony jest na promieniowanie UV. Dla zwiększenia odporności oraz bezpieczeństwa w kablach tych została zastosowana podwójna izolacja.

Elementy systemu fotowoltaicznego

Konstrukcja montażowa

Elementy systemu fotowoltaicznego

Rodzaj konstrukcji bardzo często jest kwestią indywidualną, ponieważ wybór odpowiedniej konstrukcji uzależniony jest od wielu czynników.  W pierwszej kolejności zależy ona od tego czy instalacja fotowoltaiczna będzie montowana na gruncie czy na dachu. Jeżeli moduły będą posadowione na gruncie, niezbędna będzie specjalna aluminiowa konstrukcja na której zamontowane zostaną poszczególne moduły. Kolejną zmienną jest położenie dachu w kierunkach świata oraz kąt nachylenia dachu. Całość konstrukcji ma służyć jak najefektywniejszemu wykorzystania promieniowania słonecznego. Przy doborze konstrukcji ważne jest również aby przewidzieć odpowiedni rozstaw modułów. Jeżeli moduły będą tworzyły dla siebie cień spowoduje to zmniejszenie ilości produkowanej energii. Istnieje również możliwość maksymalizacji efektywności produkcji dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów sun-tracking. Niestety te rozwiązanie jak na dzień dzisiejszy jest kosztowniejsze.  Więcej szczegółów odnośnie konstrukcji? Klik

Magazyn energii

http://www.thesunworks.com.au/images/made/content/solar_power/Fronius-Solar-Battery_169_220_90_s.jpgW instalacji fotowoltaicznej off-grid lub hybrydowej niezbędne są akumulatory. To w nich zostanie zgromadzona energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne. Pojemność akumulatorów zależna jest od wielkości instalacji oraz przewidywanego  zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku akumulatorów ważny jest również poziom naładowania. Na całe szczęście zamontowany w inwerterze regulator ładowania automatycznie dba by akumulator był naładowany oraz by jego żywotność była jak największa.

Elementy systemu fotowoltaicznego
Translate »